Działanie różnych modeli piecyków na pellet

Działanie piecyków na pelletSprasowane odpady drewniane (trociny, wióry itp.) zyskują bardzo dużą popularność jako paliwo grzewcze. Opał tego typu nosi nazwę pellet i jest on wykorzystywany coraz częściej w instalacjach centralnego ogrzewania (np. piece na pellet) oraz w mniejszych urządzeniach o charakterze grzewczym, a także dekoracyjnym (chodzi tu o mniejsze piecyki, które również spalają pellet).

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli piecyków na pellet. Jednymi z najpopularniejszych są piecyki z wymuszoną konwekcją. Taki sprzęt służy do ogrzewania pomieszczenia, w którym został umieszczony. Ogrzane powietrze emitowane jest z paleniska przez szybę, a obieg powietrza wymusza specjalnie zaprojektowany w tym celu wentylator. Dzięki możliwości wyregulowania obrotów wentylatora, użytkownik ma możliwość kontrolowania ilości ciepłego powietrza, które jest wydmuchiwane. Można więc łatwo dopasować taki sprzęt do własnych potrzeb grzewczych. Sprzęt taki współpracuje z czujnikiem temperatury oraz z regulatorem działania, który odpowiada za automatyczne rozpalanie i wygaszanie.

Bardzo dużą popularnością cieszą się również tak zwane urządzenia DGP, czyli piecyki na pellet z dystrybucją gorącego powietrza. Gotowe przyłącza można połączyć z kanałami powietrznymi, dzieki czemu można przekazywać gorące powietrze nie tylko do pomieszczenia, w którym piecyk jest umieszczony, ale również do sąsiadujących wnętrz. Oczywiście ten rodzaj piecyków równiez współpracuje z czujnikami temperatury i regulatorami pracy.

Piecyki na pellet z płaszczem wodnym także zyskują coraz większą popularność. Są to ciekawe urządzenia zdobiące wnętrze, tak jak kominki, ale oprócz tego są one w stanie ogrzać ciepłą wodę użytkową, a także zapewnić ciepło w całym domu. Taki sprzęt świetnie wspomaga instalację centralnego ogrzewania, a nawet może ją w całości zastąpić.

Jeśli ktoś mimo wszystko preferuje posiadanie w domu kominka, to nic straconego. Można bowiem wybrać specjalne wkłady kominkowe działające w taki sam sposób, jak opisane wyżej piecyki. Mogą one ogrzewać zarówno powietrze, jak i wodę. Warto zwrócić na nie uwagę podczas projektowania własnego kominka.