Kominki i piecyki na pellet - charakterystyka

Kominki na pelletPellet, to nic innego jak sprasowane odpady drewniane, takie jak trociny, wióry itp. Jest to materiał, który znajduje coraz szersze zastosowanie w branży ogrzewania domów. Coraz częściej na rynku dostępne są duże piece na pellet służące jako kotły CO ogrzewające całe domy. Ich zastosowanie wiąże się ze sporą oszczędnością, ponieważ pellet jest tani i zapewnia wydajne ogrzewanie. Dodatkowe automatyczne systemy w kotłach na pellet zapewniają ogrzewanie zgodne z zapotrzebowaniem danego pomieszczenia (oznacza to, że w domu nie będzie zbyt ciepło lub za zimno). Pellet wykorzystywany jest również przez zupełnie inne urządzenia, takie jak piecyki na pellet lub kominki. Ich zadaniem nie jest pełnienie funkcji kotłów CO. Sprzęt tego typu można bowiem umieścić w ogrzewanym pomieszczeniu. Piecyki takie wyglądają bardzo atrakcyjnie i nie tylko grzeją, ale również zdobią pomieszczenia, w których się znajdują. Piecyk tego typu jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które pragną mieć kominek, ale nie posiadają specjalnego odpływu kominowego umożliwiającego odprowadzanie dymu. W przypadku piecyków, do odprowadzania dymu wystarczy mała rura wykonana z materiałów kwasoodpornych.

Piecyki na pellet, to urządzenia, które są praktycznie bezobsługowe. Ingerencja człowieka ogranicza się do ustalenia zakresu temperatury oraz na dosypywaniu pelletu do specjalnego zasobnika. Jest on podawany automatycznie do paleniska w zależności od potrzeb grzewczych danego pomieszczenia. Oczywiście piecyki takie mogą służyć jako urządzenia dogrzewające ciepłą wodę, a nawet można dogrzewać przy ich pomocy kilka pomieszczeń.

Innymi ciekawymi urządzeniami wykorzystującymi pellet są wkłady kominkowe. Posiadają one takie same zalety, jak piecyki na pellet i działają one w ten sam sposób. Podłącza się je do odpływu kominowego. Zaletą tego sprzętu jest fakt, że można dowolnie modyfikować oraz projektować jego obudowę. Jeśli więc ktoś chce posiadać tani i łatwy w obsłudze kominek, to wkłady wykorzystujące pellet powinny znajdować się w centrum zainteresowania takiej osoby.